Svadobné fotografie – svadobný fotograf

Svadobne fotografie a svadobny fotograf

Svadobné fotografie – spomienka na Váš svadobný deň
Svadobné koláče sa spapajú, svadobné vínko vypije, svadobná kytička uvädne, ale prstienky z drahého kovu a svadobná fotografia zostanú navždy dôkazom toho, že ste to boli práve Vy, ktorí ste navždy spečatili svoje osudy a zvolili si spoločnú cestu životom.

Nech Vám tento článok poslúži ako sprievodca a radca. Sú v ňom pozbierané dlhoročné praktické skúsenosti z prípravy, ale aj zo samotnej realizácie svadobných fotografií.

Svadobný fotograf – kedy ho začať zháňať
Pokiaľ sa svadba plánujete dlhodobo, pol roka až rok dopredu, tak čím skôr. Veľa budúcich mladomanželov bolo sklamaných, keď im svadobný fotograf, ktorého si vybrali odmietol, lebo bol aj rok dopredu rezervovaný. Preto neváhajte a čím skôr si s ním dohodnite osobné stretnutie, ktorého cieľom bude aj rezervácia Vášho termínu svadby. Počítajte so zložením zálohy, ktorej výšku môže mať každí fotograf svadieb individuálnu. Najfrekventovanejšie termíny sú podľa poradia: september, máj, jún, apríl a august.

Ak ste si vybrali svadobného fotografa na základe ukážok fotografií na webových stránkach, spýtajte sa, či fotografovať Vašu svadbu bude on. Spomínam to preto, lebo práve Váš svadobný fotograf môže vystupovať len ako sprostredkovateľ, ktorý má v prípade pracovnej vyťaženosti k dispozícii ako záskok iných fotografov. Nafotia Vás určite pekne, ale už to nebude rukopis toho, ktorého ste si vybrali na základe jeho prezentovaných fotografií. To sa stáva našťastie len výnimočne.

Na čo si treba dávať pozor pri rokovaní s fotografom
Pri stretnutí s fotografom si ujasnite koľko zaplatíte a za čo zaplatíte. Je to veľmi dôležité a Vy sa tak vyhnete zbytočným komplikáciám pri preberaní zákazky. Netreba spisovať niekoľkostranové zmluvy, treba si dohodnúť to podstatné:
  • kedy Vám budú svadobné fotky odovzdané,
  • aký počet svadobných fotografií dostanete,
  • či Vám spolu s fotografiami budú odovzdané aj dátové súbory na USB, alebo SD karte
  • ako to bude s úhradou finančných nákladov za dopravu a ubytovanie pri väčšej vzdialenosti.

Podľa čoho vybrať toho správneho fotografa na svadbu – podľa jeho práce, alebo podľa jeho ceny
Je to rovnako zložitá a náročná úloha, ako si vybrať pre seba tie najkrajšie svadobné šaty. Pri výbere bude určite rozhodovať viacero faktorov, ako napríklad ukážka svadobných fotografií, komunikácia s fotografom a možno aj vzájomné sympatie. Pre mnohé svadobné páry zostáva aj tak jediným relevantným kritériom cena. Nič neobvyklé, veď takto to funguje už roky v našej trhovej ekonomike, že najlacnejšie ponuky musia zákonite vyhrávať tendre. Ono to nie je až tak celkom pravda v oblasti svadobného biznisu … veď povedzte, oslovil by Vás fotograf, ktorý by si pýtal honorár 49 EUR za fotenie celej svadby. Niekoho možno áno, ale určite väčšina by si povedala, že táto cena je podozrivo nízka. Osobitou kategóriou sú začínajúci fotografi, ktorí Vám svadbu nafotia zadarmo. Oj oni potrebujú mať nafotené aspoň tri svadby, aby sa mohli prezentovať svadobnými fotografiami a rozbehnúť si vlastné fotografické podnikanie. Rizko je v tom, že keď za niečo neplatíte, nemôžte ani nič reklamovať a to môže byť pri nevydarenej práci zjavne problém. Preto je ťažko odporučiť relevantné a jednoznačné riešenie, ako pri výbere svadobného fotografa postupovať. Najlepšie je spoľahnúť sa na vlastný inštinkt.