Svadobčania fotiaci na mobily a tablety

Fotiaci svadobni hostia

Fotiaci svadobní hostia

Fotografovanie na svadbe nie je zakázané, ale

Tento článok chcem venovať predovšetkým svadobným hosťom, ktorí sa rozhodli počas svadby kamaráta alebo príbuzného nafotiť niekoľko fotografií. Mám pre vás nepísané pravidlá, ktoré by ste mali dodržať, aby sa z vás nakoniec nestal otravný svadobný hosť pobehujúci s mobilom, alebo malou kamerkou pred sebou. Navyše v tomto článku nájdete aj veľa tipov pre lepšie svadobné momentky. Takže ak sa chystáte na svadbu a zvažujete, že budete fotiť, tak si pozorne prečítajte tento článok.

Svadba patrí medzi veľmi významnú udalosť v živote každého človeka a tak je potrebné ju riadne fotograficky zdokumentovať. Aj preto si budúci novomanželia často objednajú niekoho, kto im ich svadobný deň nafotí. Môže to byť kamarát, strýko alebo profesionálny fotograf. V každom prípade pre ostatných svadobných hostí, ktorí sa rozhodli na svadbe fotiť, platia určité nepísané pravidlá. Tie vychádzajú nielen z etikety, ale aj zo základov slušného správania.

Tu sú dôvody prečo na svadbe radšej nefotiť:

Naživo, alebo cez displej fotoaparátu – pohľad svadobného hosťa

Veľmi dobre si zvážte či sa chcete tak významnej udalosti, ako je svadba vášho blízkeho, zúčastniť naživo, alebo ju chcete pozorovať skrz displej svojho fotoaparátu, alebo mobilného telefónu. Máte v podstate dve možnosti:

a) vychutnať si vzácne chvíle (ktoré sa nebudú opakovať) naživo a odniesť si tak jedinečný pocit,
b) alebo pre pár fotografií všetko pozorovať cez displej svojho foťáku – mobilu a prísť tak o zážitok.

V prvom prípade získate unikátny zážitok, ktorý vám potom pripomenú fotografie alebo video a vôbec nevadí, že nebudú vaše. Od toho je tam svadobný fotograf alebo niekto iný, kto bol o dokumentáciu požiadaný. V druhom prípade budete mať pár svojich fotiek alebo krátke video, ale ono vám vlastne ani nebude mať čo pripomenúť pretože ste si na svadbe osobne nič neprežili. A teraz sa spýtajte sami seba – čo je teda lepšie? Že sa k vám fotky nedostanú? Ale choďte … v dnešnej dobe internetu, zdieľania na sociálnych sieťach, e-mailov a ďalších komunikačných kanálov je isté, že fotky zo svadby určite uvidíte. Nevesta a ženích vám ich určite radi pošlú. Prečo teda nevyužiť možnosť osobného zážitku. Prečo sa dobrovoľne o jedinečný zážitok pripraviť kvôli pár vlastným fotkám chrbta ženícha a nevesty?

Trocha etikety – pohľad nevesty a ženícha

Skúste myslieť aj na tých, čo vás na svadbu pozvali, teda na nevestu so ženíchom. Myslíte si, že budú chcieť, aby pri obrade videli miesto vašich tvári vaše telefóny? Pozvali si vás ako svojich kamarátov, príbuzných, tých koho majú radi. A nie ako pobehujúceho dokumentaristu s telefónom alebo fotoaparátom. Skúste sa vžiť do úlohy nevesty, ktorá prichádza k obradu. Ako jej asi musí byť, keď všetci pozerajú do displejov svojich mobilov a nikto sa jej nepozrie priamo do očí? Ja osobne by som si pripadal ako cirkusová atrakcia – teda čosi, čo nemá s dôstojnosťou vážneho momentu svadby vôbec nič spoločné.

Ako svadobný fotograf som zažil pár svadieb, kedy hostia fotili nielen všetky príchody k obradu bez akéhokoľvek priameho očného kontaktu, ale navyše v tom pokračovali aj počas obradu. Vrátane mamičiek a oteckov nevesty a ženícha. Až keď ženích zakročil a všetky poprosil, aby už toho nechali a venovali im trochu osobnej pozornosti, tak prestali. Príde vám toto normálne? Ja ako svadobný fotograf som z toho bol ľahko v šoku. Všetci vedeli, že tam bude fotograf. Všetci videli, že tam fotograf je. Všetci vedeli, že fotky budú do 2 týždňov. Napriek tomu dokázali obrad degradovať na kolotočovú atrakciu.

Čo bude na fotkách – pohľad fotografa

A teraz ďalší pohľad na vec. Čo asi myslíte bude na takých svadobných fotografiách ženícha a nevesty? Bude tam ženích s nevestou ako prichádza k obradu a desiatky postáv s telefónmi a občas aj tabletmi. A to sa naozaj „nevyfotošopuje“. Nevesta potom prichádza špalierom, ktorý netvoria ľudia, ktorých má rada, ale hlúčikom anonymných dokumentaristov. Viem, že to trochu preháňam, samozrejme nie všetci na svadbe fotia. Avšak musíte počítať s tým, že fotograf fotí nie iba nevestu a ženícha, ale aj všetko okolo. A to, čo robia svadobní hostia, jednoducho bude na fotkách vidieť. Skúste teda myslieť na to, že na svadobných fotkách budú väčšinou aj svadobné hostia – a bude úplne zásadný rozdiel, či títo hostia budú s dojatím pozerať na nevestu prichádzajúce k oltáru alebo budú škúliť do telefónu a snažiť sa urobiť čo najviac fotiek. To všetko bude na fotografiách vidieť.

Fotiaci svadobcania

Almanach svadobného hosťa, alebo nepísané pravidlá:

– svadba nie je fotografický kurz, ale slávnostná udalosť, ktorej sa máte zúčastniť ako hosť,
– skúste si uctiť ženícha a nevestu priamym pohľadom z očí do očí aspoň pri tých najdôležitejších okamihoch,
– ak chcete urobiť pár fotiek, skúste neprekážať oficiálnemu fotografovi a ostatným hosťom,
– keď sa fotí skupinka, kde máte byť, odložte fotoaparát či telefón a bežte tam aj vy (a nefoťte skupinku, kde chýbate),
– keď už sa rozhodnete fotiť, vypnite si zvuky na telefóne a fotoaparáte,
– pri svadobnom obrade zotrvajte pokojne na svojom mieste,
– ak chcete urobiť pár fotiek z obradu, tak naozaj diskrétne a nenápadne (prosím určite nefoťte tabletom),
– pokúste sa nezdržiavať svojím fotením ďalší priebeh svadby a pokiaľ fotíte, tak radšej dokumentárne,
– aj vy budete na svadobných fotkách a určite nechcete mať pred tvárou mobil,
– v čase, keď sa nedeje nič oficiálneho, foťte čo chcete.

Samozrejme vyššie uvedené odporúčania platia len pri oficiálnej časti svadobného dňa (obrad, gratulácie, skupinové fotenie, svadobný obed a večera, krájanie torty, tanec, atď.). V priebehu dňa, kedy sa nič zásadné nedeje a je voľná zábava, možno samozrejme ľubovoľne fotografovať a nikomu to nebude vadiť. To isté platí napríklad pred obradom, keď si chcete vyfotiť výzdobu alebo napríklad popoludní, kedy si budete chcieť pofotiť družičky. Rovnako tak pri večernej zábave nebude na škodu urobiť si pár „selfíček“ s kamarátmi a podobne. V takých chvíľach vôbec nevadí, že budete fotiť. Naopak môžu byť vaše momentky veľmi zaujímavé, najmä v neskorších večerných hodinách :)

Takže keby som to mal zhrnúť, tak by som odporučil nasledujúce: fotografovanie na svadbe nie je zakázané. Iba v oficiálnych momentoch je lepšie udržať svoje fotografické túžby na uzde a ponechať to na oficiálnom fotografovi, či už je to kamarát alebo zaplatený profesionálny fotograf.

Tipy pre lepšie svadobné momentky

– ak je jasná obloha a je ostré slnečné svetlo, foťte ľudí radšej v tieni,
– pri fotení družičiek a detí si čupnite (dostanete sa do ich perspektívy, fotky budú lepšie),
– nafoťte slávobrány alebo kostol cez lístie stromov (pomôže to dodať fotke hĺbku, ktorá pri fotení mobilmi chýba),
– skúste zmeniť perspektívu (všetci dnes fotia z úrovní svojich očí, niekedy nezaškodí nadhľad či podhľad),
– ak fotíte nejaký hlavný motív, mal by tento motív zaberať podstatnú časť fotografie,
– lepšie svetlo na fotenie býva v podvečer, pred západom slnka, ako na pravé poludnie.

Zhrnutie a záver

Cieľom tohto článku nie je zakázať fotografovanie na svadbe, to v žiadnom prípade. Na tom nie je nič zlé, pokiaľ sa však dodržia isté pravidlá a odporúčania. Stačí sa držať príslovia „všetko s mierou“. Vo chvíľach, keď sa neodohráva nič oficiálneho, možno fotiť bez zábran úplne ľubovoľne a nikomu to vadiť nebude (a ak áno, tak vám to povie). Naopak v tak oficiálnych momentoch, ako je svadobný obrad, gratulácie, prvý tanec, krájanie torty a podobne, je lepšie nefotiť a tieto vzácne okamihy si užiť. No a ak to nemôžete vydržať, tak si nenápadne urobte jednu alebo dve fotky, čo bohato stačí. Naozaj tragická je situácia, keď všetci vytiahnu mobily, fotoaparáty, kamerky či dokonca tablety a degradujú vzácne okamihy na estrádu. To bude nevestu so ženíchom mrzieť a navyše to na fotkách naozaj nevyzerá dobre.

Možno toto všetko považujete za samozrejmosť a čudujete sa prečo tak preháňam. Fotím desiatky svadieb ročne a občas príde chvíľa, kedy by som tento manuál mal rád so sebou a rozdával ho všetkým okolo seba. Nie je to ale samozrejme vždy, deje sa tak len občas. Už to, že ste tento článok dočítali až do konca, svedčí o tom, že každá nevesta so ženíchom sa na vás môže tešiť ako na milého svadobného hosťa a nie ako na fotografického dokumentaristu.

Zdroj: www.fotoradce.cz – český fotograf Tomáš Dolejší, ktorému ďakujem za možnosť použiť jeho autorský článok s drobnými úpravami